Taşı Toprağı Altın Olunca Tüm Maaşlar Altında Kaldı: İstanbul’da Yaşamanın Maliyeti Ne Kadar?

Enflasyonla ezilen sabit ve dar gelirliler Türkiye’de son yıllarda geçim sıkıntısı yaşarken, fiyatların daha hızlı yükseldiği İstanbul’da ise hayat giderek pahalılaşıyor. Son olarak yapılan hesaplamada İstanbul’da yaşam maliyetini görünce son dönemde İstanbul’da yaşamayı sorgulayan herkes yeniden düşüncelere daldı.

İstanbul, yıllar boyunca şiirlere, şarkılara konu olmuş hem güzel hem de kadim bir şehir. Dünyanın en güzelleri arasında yer alırken, bizlere sorarsanız zaten en güzeli.

Ancak İstanbul için sadece şiir, şarkı yazılır sanıyorsanız büyük hata edersiniz. Uğruna ne akademik araştırmalar yapılmıştır. Sosyolojiden psikolojiye deniz derya bilgi, örneklem içerir. Bir de ekonomi alanında çok hizmeti vardır. Türkiye’de hem ekonominin nabzı hem de beynidir bir de enflasyon ve geçinmek için endeksidir.

Yıllarca İTO’nun İstanbul Ücretliler Geçinme Endeksi, TÜİK enflasyonunda da öncü veri olarak kabul edildi. Çünkü İstanbul, dünyada birçok ülkeden büyük olurken, Türkiye’nin de minyatür bir modeliydi.

Son yıllarda TÜİK TÜFE birçok veriden olduğu gibi İTO İstanbul enflasyonundan da ayrışmıştı.

Türk-İş de her ay Ankara verilerine göre açlık ve yoksulluk verilerini açıklar. Bildiğiniz üzere son açıklanan veri de açlık sınırı 9.591,13 TL ve yoksulluk sınırı 31.241,47 TL olmuştu. Enflasyondaki değişimler ise 2020’de bu yana bu ? şekilde oluştu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi çatısı altındaki İstanbul Planlama Ajansı (İPA) İstanbul da geçinmenin asgari maliyetlerini açıkladı.

Mart ayında İstanbul’da yaşam maliyeti artış oranı yüzde 4,01 olarak gerçekleşti.

ipa.istanbul

Mart ayı değişim oranlarına göre İstanbul’da yaşam maliyetinin yıllık (son 12 ay) artış oranı yüzde 86,14 olarak gerçekleşti.

ipa.istanbul

Mart ayında İstanbul’da dört kişilik bir ailenin ortalama yaşam maliyeti 31 bin 788 TL olarak ölçüldü. İstanbul’da ortalama yaşam maliyeti, geçtiğimiz aya göre 1.225 TL arttı.

ipa.istanbul

Kiraların ortalamada 13 bin TL’yi aştığı İstanbul’da sizin aylık yaşam maliyetiniz ne durumda?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir